Sauna w ogrodzie – budowa przydomowej sauny

sauna

Masz już dom, masz ogród z tarasem oraz trampoliną. Co jeszcze by się przydało, aby mieszkało ci się lepiej? Może przydomowa sauna? Jeszcze do niedawna konstrukcja taka uchodziła za synonim luksusu, jednak obecnie jest już w zasięgu niemal każdego posiadacza domu. W tym artykule krótko opowiemy o tym, jak zbudować saunę w przydomowym ogrodzie.

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto mieć saunę. Działa ona bardzo korzystnie na całe ciało, ale też, dzięki głębokiemu działaniu relaksującemu, na psychikę. Jest to jeden z podstawowych zabiegów spa, przynoszących szybko odczuwalne efekty. Własne sauna pozwala korzystać z dobrodziejstw tego zabiegu regularnie, w dowolnym czasie.

Najpopularniejsze są dwa rodzaje saun – sucha (fińska) oraz mokra (parowa, rzymska). W saunie fińskiej wilgotność powietrza utrzymywana jest na niskim poziomie, co pozwala też przebywać w wyższej temperaturze. Brak wilgoci sprawia, że ciepło nie jest tak sprawnie przenoszone, jak w saunie rzymskiej, gdzie wilgotność jest bardzo duża, przez co temperatura nie może być aż tak wysoka.

Na rynku dostępne są gotowe kabiny saunowe, które wystarczy zamontować w ogrodzie. Mniejsze mogą być ustawione na betonowych bloczkach, przy większych warto wykonać fundamenty.

Jeżeli chodzi o powierzchnię, można trzymać się zasady, iż dla komfortowego korzystania powinno przypadać ok. 2 mkw na jednego użytkownika. Nie jest to jednak taki prosty przelicznik, ponieważ w saunach zazwyczaj się siedzi i często stosuje się kilkupiętrowe ławki, pozwalające korzystać z obiektu większej liczbie osób na raz.

Samodzielna budowa sauny

Dla osób z budowlanym zaparciem i umiejętnościami pozostaje opcja samodzielnego zbudowania sauny od zera. Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to lokalizacja. Powinna gwarantować prywatność, ale też dostęp do mediów – woda przyda się w prysznicu oraz kranie, jest też niezbędna w saunie parowej, z kolei prąd to oświetlenie i zasilanie pieca elektrycznego, jeżeli na taki się zdecydujemy (to najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie).

Kolejna rzecz to wybór materiału. Saunę suchą zazwyczaj wykonuje się z wytrzymałego drewna iglastego (np. jodła kanadyjska czy świerk skandynawski). Deski tworzą nie tylko ścianę, ale też podłogę – w saunie suchej panuje tak duża temperatura, że podłoga z płytek zbytnio się nagrzewa. Oczywiście można ją tak wykonać, jednak wymaga to położenia na nią dodatkowo kratek z drewna, pozwalających swobodnie poruszać się osobom korzystającym z obiektu. Ściany muszą zostać odpowiednio do izolowane, co pozwoli na unikanie strat ciepła. Bardzo istotne jest też zadbanie o porządną wentylację pomieszczenia, szczególnie, jeżeli decydujemy się na opalane palenisko. To kwestia bezpieczeństwa.

Jak widzisz, jest sporo rzeczy, które należy uwzględnić budując saunę. Dlatego należy robić to w oparciu o projekt, bez improwizacji. Poza tym wykonanie instalacji elektrycznej najlepiej powierzyć fachowcowi, ponieważ sauna to miejsce o szczególnie trudnych warunkach eksploatacji, a przez to większym ryzyku wystąpienia zagrożeń ze strony źle wykonanej instalacji elektrycznej.

Piec do sauny najlepiej kupić gotowy. Nie jest to duży wydatek, a zapewni bezpieczeństwo korzystania. Samodzielne konstruowanie pieca to zadanie dla osób z dużym doświadczeniem w elektryce.

Dodaj komentarz

Podobne artykuł