Co zamiast tui w ogrodzie

tuje

Tuja to niezwykle popularne drzewo iglaste, masowo stosowane w nasadzeniach w przydomowych ogrodach. Występuje m.in. w roli żywopłotu. Sprawdza się, ponieważ małe wymagania, nie gubi igieł na zimę, ma gęstą koronę, a do tego jest smukła, więc szybko można stworzyć z niej naturalną osłonę przed wiatrem, złym widokiem oraz ciekawskimi spojrzeniami.

Tuja ma bardzo duże wartości użytkowe. Jednak drzewo to padło ofiarą swojego sukcesu. Obecnie architekci zieleni mówią nawet o zjawisku “tujozy” w polskim budownictwie mieszkaniowym. Tuja, czyli Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), stała się wszechobecna, przez co do ogrodów wkradła się monotonia i powtarzalność. Na szczęście istnieją alternatywy dla tui. W tym artykule podajemy listę tego, czym można otoczyć ogród zamiast Żywotnika zachodniego.

  1. Zabudowane ogrodzenie. Jeżeli bardzo ci zleży na odcięciu się od otoczenia, tak aby nikt nie widział ciebie, ty nie widział nikogo, a do tego aby ograniczyć docierające do ciebie dźwięki, możesz po prostu wybrać zabudowane ogrodzenie. Wybór jest ogromy. W sklepach dostępne są różnego rodzaju panele i sitaki maskujące, któe można domontować do zwykłych ogrodzeń. Można też postawić parkan lub, jeżeli dysponuje się większą kwotą, mur.
  2. Cis. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą pozostać przy iglaku. Cis rośnie powoli, jednak jest bardzo wytrzymały i żywotny. Świetnie się regeneruje, dzięki czemu jest odporny na ogrodnicze zabiegi. Częstym przycinaniem można osiągnąć efekt zagęszczenia drzewka lub krzewu, dzięki czemu cis sprawdzi się w nasadzeniu żywopłotowym. Należy jednak pamiętać, iż roślna ta jest trująca, stanowi więc potencjalne zagrożenie dla zwierząt oraz dzieci.
  3. Świerk. Kolejna opcja dla miłośników drzew iglastych. Świetnie znany i popularny świerk sprawdza się w roli żywopłotu. Nasadzenie musi być gęste, a drzewka regularnie przycinane, dzięki czemu nie dojdzie do ich gołocenia na dole. Jeżeli uważasz, że świerki są za duże, dobra wiadomość jest taka, iż w sprzedaży są także odmiany karłowate.
  4. Grab. Nie chcesz iglaków otaczających twój ogród. A więc może grab – wytrzymałe i odporne na mróz drzewo, które nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji. Grab stworzy wysoki żywopłot, gęstniejący w miarę przycinania. Liście drzewa zimą zmieniają kolor na brązowy, jednak nie opadają, pozostawiając dosyć gęstą osłonę przed otoczeniem.
  5. Brzoza. Tak, żywopłot można stworzyć także z brzozy. Brzoza pożyteczna (Betula utilis) jest odporna na mróz, a regularnie przycinana wytwarza zwartą, gęstą koronę. Zazwyczaj sadzi się ją w grupach.
  6. Pęcherznica. Jeżeli twój żywopłot nie musi być bardzo wysoki, zamiast drzew możesz wybrać krzewy. Jeden z najpopularniejszych to Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Zastrzeżenie odnośnie wysokości nie powinno cię tu przestraszyć, ponieważ krzew ten rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość nawet do 3 metrów. Bordowe lub żółte liście są na tyle charakterystyczne, że wymagają dopasowanej aranżacji ogrodu.
  7. Dereń biały. Krzew, który może stworzyć całkiem spektakularny żywopłot. Rośnie szybko i osiąga ponad dwa metry wysokości. Biało-zielone liście są niezwykle charakterystyczne i rozjaśniają ogród. Jest to dobry wybór, jeżeli boisz się, że żywopłot będzie zbyt ponury i przytłaczający.

Dodaj komentarz

Podobne artykuł