Zielony azyl. Jak urządzić mieszkanie z tarasem?

mieszkanie z tarasem - porady aranżacyjne

Posiadanie tarasu to prawdziwy skarb, szczególnie w zatłoczonych, miejskich aglomeracjach. Pozwala nam cieszyć się odrobiną przestrzeni na świeżym powietrzu, a także stworzyć własny, zielony azyl, który będzie służył do relaksu po trudach dnia. Taras w mieszkaniu to nie tylko dodatkowy metraż, ale także możliwość bliskiego kontaktu z naturą, którego tak często brakuje nam w codziennym życiu. Kluczem do pełnego wykorzystania potencjału jest odpowiednia aranżacja. Wybór odpowiednich roślin, mebli oraz innych elementów wyposażenia może poprawić komfort takiej przestrzeni. A nawet sprawić, że stanie się ona ulubionym miejscem w naszym mieszkaniu.

Oczywiste zalety tarasu

Taras to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń, która może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Możemy na nim urządzić zielony kącik, miejsce do wypoczynku, a nawet niewielką strefę do jedzenia na świeżym powietrzu. Taras to także doskonałe miejsce, by zrelaksować się po ciężkim dniu, przeczytać książkę czy spędzić czas z bliskimi. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu, możemy stworzyć przestrzeń w sam raz do relaksu i regeneracji. W dodatku zielony taras może stać się małym, domowym ogrodem, w którym będziemy mogli hodować rośliny, zioła czy nawet warzywa. Rośliny na tarasie to sposób na poprawę jakości powietrza, także w mieszkaniu.

Wybór odpowiednich roślin i mebli do tarasu

Aby stworzyć przyjemny, zielony zakątek, warto zainwestować w rośliny odporne na różne warunki pogodowe, takie jak zmienne temperatury czy silne wiatry. Dobrym wyborem będą rośliny zimozielone, które zachowają swoją urodę przez cały rok, oraz rośliny doniczkowe, które możemy przenieść do wnętrza w chłodniejsze dni. Ważne jest też to, by dobrać meble, które będą komfortowe i funkcjonalne. Przemyślane rozmieszczenie mebli pozwoli na efektywne wykorzystanie przestrzeni tarasu. Stworzenie strefy wypoczynku, jadalni na świeżym powietrzu czy miejsca do opalania. Stolik kawowy, wygodne fotele oraz parasol ogrodowy to elementy, które z pewnością się przydadzą.

Taras to nie tylko dodatkowy metraż. To także przestrzeń, która będzie miała wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Odpowiednio zaaranżowany może stać się miejscem do naładowania baterii. Zachęca też do spędzania czasu z przyjaciółmi. A jeśli tego szukasz, będzie sprzyjał kreatywności i pozwoli na rozwijanie swoich pasji, takich jak ogrodnictwo, malarstwo czy rękodzieło.

Jak dbać o taras?

Aby cieszyć się pięknem tarasu przez długi czas, warto zainwestować w jego odpowiednią pielęgnację. Regularne podlewanie roślin, czyszczenie mebli ogrodowych oraz dbanie o stan techniczny podłogi tarasu to podstawowe czynności, które przyczynią się do zachowania atrakcyjnego wyglądu tej przestrzeni. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk domy oraz mieszkania z takim zielonym zakątkiem są wręcz rozchwytywane. Wystarczy zerknąć na oferty ogłoszeń domów z tarasem w stolicy. Jeśli jednak chcemy, aby nasze lokum dobrze się prezentowało i zwiększało swoją wartość, trzeba w to włożyć trochę wysiłku. Regularna pielęgnacja to podstawa. Konieczne może być także zabezpieczenie roślin przed szkodnikami oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony drewna, jeśli nasz taras jest wykonany z tego materiału. Warto też zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie tarasu przed deszczem i śniegiem, aby uniknąć uszkodzeń i przedłużyć żywotność mebli oraz innych elementów wyposażenia.

Dodaj komentarz

Podobne artykuł