Dlaczego warto kupić projekt ogrodu

ogród

Przydomowy ogród jest nie tylko miejscem wypoczynku, ale też wizytówką twojej nieruchomości. To on, obok fasady, przyciąga wzrok przechodniów i gości, dlatego warto zadbać o to, aby dobrze wyglądał. Podstawą stworzenia estetycznego kawałka przydomowej zieleni jest dobry projekt. A za dobry projekt trzeba zapłacić. Czy warto?

Jeszcze dekadę temu projekt ogrodu był postrzegany jako luksus i zbytek. Ogród urządzało się samodzielnie i większość właścicieli działek uznawała, że “przecież to żadna filozofia”. Jednak nastawienie zmieniało się z czasem, a obecnie ogród wykonywany z pomocą projektanta nie jest niczym rzadkim.

Wpływ na to ma rosnący dobrobyt. Mimo narzekań wielu grup społecznych, jednak ogólna sytuacja ekonomiczna Polaków systematycznie się poprawia. To, co jeszcze kilka lat temu było synonimem luksusu lub było nawet nieosiągalne, dzisiaj staje się normą w klasie średniej. Tak też wygląda sprawa z domami i ogrodami. Na domek w podmiejskiej strefie może sobie pozwolić przeciętnie zarabiające małżeństwo.

Istotna różnica względem lat wcześniejszych polega też na tym, że zarówno w domach, jak i w ich obejściu stosuje się lepsze i droższe materiały oraz buduje się według ciekawszych projektów. To podnosi prestiż całej inwestycji i sprawia również, iż właściciele takiej nieruchomości są bardziej skłonni zapłacić za usługi projektanta ogrodów. W końcu szkoda by było zepsuć cały, kosztowny efekt źle wykonanym ogrodem.

Projekt ogrodu nie jest jednak zbędnym luksusem. Architektura zieleni to bardzo rozwinięta i świadoma gałąź architektury. Tereny zielone pełnią szereg różnych funkcji i dobry projekt uwzględnia to. Osoba nie będąca fachowcem może nawet nie od razu zauważyć mocne strony projektu, jednak z czasem, wraz z systematycznym korzystaniem z ogrodu, doceni to, iż teren też został zaprojektowany przez kogoś z odpowiednią wiedzą.

Przy samodzielnym projektowaniu ogrodu (lub tworzeniu go całkowicie spontanicznie, bez projektu) możemy popełnić mnóstwo błędów, które będą później pokutowały przez lata. Źle zaplanowana przestrzeń, brak stref przypisanych różnych funkcjom, brak prywatności, trudności w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji czy zły dobór nasadzeń to tylko niektóre z nich. Naprawdę ciężko bez doświadczenia i wykształcenia wykonać ogród tak, aby dobrze spełniał on swoje funkcje.

Celem projektu ogrodu jest zapewnienie inwestycji nie tylko wyglądu. Projektant uwzględnia też aspekty praktyczne, takie jak komfort codziennego korzystania z tej przestrzeni oraz trudność (oraz w ogóle realność) utrzymania ogrodu w dobrym stanie. To istotne, ponieważ łatwo jest stworzyć ogród, który będzie niemal niemożliwy do skutecznej pielęgnacji, przez co z roku na rok będzie wyglądał gorzej i będzie generował kolejne koszty.

W profesjonalnie wykonanym projekcie ogrodu rośliny dobrane są odpowiednio do stanowisk, gleby oraz ich funkcji. Dzięki temu dobrze się czują w miejscu nasadzeń – odpowiada im poziom nasłonecznienia, wilgoci oraz sąsiedztwo (rośliny lubią rosnąć w pobliżu określonych innych roślin, a z kolei przy innych ledwo wegetują). Projektant pozwoli też uniknąć podstawowych błędów, takich jak chociażby zbytnie zacienienie ogrodu wysokim żywopłotem. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie osłony są zazwyczaj strefowe i punktowe, chroniąc naszą prywatność w wybranych obszarach.

Dodaj komentarz

Podobne artykuł