Jak stworzyć i prowadzić ekologiczny ogród

tulipany

Ekologia przez wiele osób bywa lekceważona i wyszydzana jako współczesna moda. Jednak popularność zagadnień związanych z ochroną przyrody i zrównoważonymi uprawami wynika wprost z tego, że Ziemia jest już mocno przez nas zniszczona. Zniszczenia te przekładają się nie tylko na coraz niższą jakość życia jednostek, ale też z czasem mogą być zagrożeniem dla całej cywilizacji. Twoim niewielkim, ale istotnym wkładem w utrzymanie planety w dobrym stanie może być prowadzenie przydomowego ekologicznego ogrodu.

Dlaczego warto prowadzić ekologiczny ogród

Jeżeli potrzebujesz bardziej konkretnej motywacji niż dobro planety i społeczeństwa, zwróć uwagę na to, że ekologiczna uprawa to ogromny zysk dla twojego zdrowia. Jeśli zdecydujesz się hodować warzywa bez środków ochrony roślin oraz sztucznych nawozów, dostarczysz sobie oraz rodzinie najwyższej jakości owoców i warzyw. Dodatkowo ekologiczny ogród jest również bardzo przyjaznym organizmowi miejscem do spędzania czasu. Nawet samo zajmowanie się nim ma korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ zapewnia ruch, relaks, a jednocześnie nie naraża na kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi.

Co to jest ekologiczny ogród?

Ekologicznej uprawy nie należy ograniczać do certyfikowanych miejsc, ponieważ system i tryb certyfikacji jest przeznaczony raczej dla gospodarstw produkujących żywność na sprzedaż. Oprócz nich istnieje mnóstwo ogródków działkowych oraz przydomowych ogródków, które są prowadzone w ekologiczny sposób, jednak nie widać tego w statystykach.

Ekologiczna uprawa w najbardziej oczywistym aspekcie sprowadza się do nieużywania chemicznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Jednak jeśli bardziej zgłębimy temat, okazuje się, że jest to tylko jeden z aspektów. Taki tryb prowadzenia ogrodu wymaga kompletnie innego podejścia do jego projektowania oraz dbania o niego. Zazwyczaj występują tu założenia tzw. permakultury, czyli tworzenia samoregulujących się systemów.

Jak zaprojektować i prowadzić ogród ekologiczny?

Nie będziemy ukrywać – wymaga to sporo wiedzy. Jednak prowadzenie zwykłego ogrodu też jej wymaga. Różnica polega na tym, że w przypadku uprawy bio trzeba nauczyć się tego od nowa, ponieważ stosuje się kompletnie inne metody oraz środki. Tak, środki. W uprawie ekologicznej również wykonuje się nawożenie, jak też opryski. Jednak używa się w pełni ekologicznych preparatów oraz nawozów, np. obornika oraz oprysków z pokrzywy.

O ekologii należy pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Niektóre rośliny słabo sprawdzają się w ekologicznej uprawie, ponieważ są podatne na choroby oraz szkodniki. Lepiej wybrać takie, które są wytrzymałe. Do tego trzeba uwzględnić wzajemne oddziaływanie na siebie roślin. Ciekawe jest to, że niektóre nasadzenia mogą pełnić rolę ochrony innych, bo np. odstraszają określony gatunek szkodników.

Zakładając ekologiczny ogród, warto korzystać z doświadczenia innych. Na internetowych forach jest mnóstwo osób, które chętnie dzielą się wiedzą i udzielają porad. Do tego podstawa to zdobycie chociaż podstawowego rozeznania w założeniach uprawy permakulturowej. To szereg niezwykle ciekawych, ekologicznych rozwiązań pozwalających stworzyć świetnie funkcjonujący ogród.

Pamiętaj, że ekologiczny ogród to nie tylko grządki z warzywami. W ten sposób można również prowadzić ogród o charakterze ozdobnym lub rekreacyjnym. Dzięki temu przestrzeń taka będzie dużo bardziej przyjazna dla użytkowników, co jest szczególnie ważne, gdy z ogrodu korzystają dzieci.

Dodaj komentarz

Podobne artykuł