Zakup domu z ogrodem – czy to dobry pomysł?

Pandemia sprawiła, że domy i działki stały się bardzo pożądanym dobrem. Zwłaszcza, jeśli zabudowa posiada dodatkowo kawałek zielonego terenu. Ogródek urządzony według własnego projektu to świetny sposób na relaks, a przy okazji upiększenie całej posesji. Wiele osób podczas wyboru domu do zakupu kieruje się właśnie wyglądem ogrodu. Jakie są plusy i minusy jego posiadania? Sprawdźmy.

Amerykański sen w polskim wydaniu

Dom z ogrodem to jedno z marzeń wszczepionych nam przez popkulturę. Ludzi zwyczajowo dzieli się na mieszczuchów, którzy kochają ścisłe centrum i osoby marzące o domu wśród zieleni. Nieruchomość tego typu może być położona pod miastem lub w malowniczej wsi. Kluczowy jest spokój, cisza i swobodny dostęp do zieleni. Brzmi sielankowo i rzeczywiście przez jakiś czas specjaliści branży nieruchomości obserwowali zwiększone zainteresowanie domami i działkami budowlanymi. Trend ten wzmocniła pandemia i model pracy zdalnej. W tamtym momencie lokalizacja domu blisko pracy przestała mieć tak duże znaczenie. Ważniejsza stała się wygoda i przestrzeń, w której łatwo o kontakt z naturą.

Sytuacja we współczesnym świecie szybko się zmienia i obecnie obserwujemy, jak na rynek trafia wiele okazyjnych ofert sprzedaży domów o różnym stopniu wykończenia. Kiepska koniunktura i drożyzna sprawiły, że inwestycja w budowę własnego domu wielu przerosła. A co z zakupem gotowej nieruchomości? Ceny w tej gałęzi rynku się stabilizują, ale na naprawdę wysokim poziomie. Jeśli dodamy do tego zastój w branży kredytowej, tego typu decyzja może być ryzykowna. Zdolność kredytowa Polaków wciąż jest mniejsza niż jeszcze 2 lata temu. W związku z tym zakup domu na warunkach obecnie proponowanych przez banki jest mało opłacalny.

W świetle tych faktów inwestycję w dom z ogrodem trzeba gruntownie przemyśleć. Wybór lokalizacji, w której chcemy mieszkać, nie powinien być podyktowany tylko aktualnymi warunkami życia. Nim zaczniemy przeglądać oferty zabudowy wolnostojącej, zastanówmy się, czy dom będzie dla nas odpowiedni za 5 czy 10 lat.

Każde rozwiązanie mieszkaniowe ma swoje plusy i minusy. Malowniczy dom zapewnia nam spokój i kontakt z naturą, ale jego utrzymanie najczęściej jest droższe niż mieszkania w bloku. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy rosną koszty energii.

Dom z ogrodem wymaga też od właścicieli więcej uwagi niż lokal na osiedlu w mieście. Tereny zielone wokół nieruchomości należy pielęgnować, co z czasem może stać się uciążliwym obowiązkiem. Przeprowadzka z miasta do domu to krok, który wymaga od nas zmiany stylu życia. Właśnie dlatego taką decyzję należy gruntownie przemyśleć, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dom z ogrodem z pewnością potrafi uszczęśliwić, jednak życie w nim wymaga dyscypliny i dobrej organizacji. Jeśli nie do końca jesteśmy na to gotowi, warto przesunąć tę decyzje i dać sobie jeszcze czas do namysłu.

Dodaj komentarz

Podobne artykuł